Airbrushgumbo Elektronika na co dzień

Czemu oświetlenie led jest bardziej niezawodne od innych rozwiązań? Jakie są najbardziej istotne zalety?

Jakiego typu oświetlenie najbardziej korzystnie używać? Wybór jest dość duży, lecz to jedynie utrudnia wybór, gdyż czasem zbyt wiele możliwości to za dużo wątpliwości. Najczęściej aktualnie zakupowane są żarówki led. Czy to faktycznie najlepszy wybór?
LED
Napisał: Mike Mozart
Na podstawie: http://www.flickr.com
Litery podświetlane - LED Wiele osób twierdzi, że standardowe żarówki dużo nie kosztują i nawet ich częsta wymiana może być tańsza niż nabycie droższych żarówek energooszczędnych. Jednak, to fakt, iż żarówka energooszczędna może świecić nawet do 100 razy dłużej niż zwykła, a jednocześnie wykorzystuje pięć razy mniejszą ilość energii. Stosując tego rodzaju żarówki przez kilka lat możemy poczuć faktyczną oszczędność. Energooszczędne modele są w dziewięćdziesięciu procent odzyskiwane, a to oznacza, że używając je troszczymy się o środowisko naturalne, minimalizując emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Obecnie na rynku jest kilka rodzajów żarówek. Żarówki zwyczajne, czyli najbardziej powszechne, są również najczęściej wykorzystywane. Mają w sobie drut wolframowy, przez jaki przepływa prąd elektryczny, który tworzy strumień światła. Włókno może osiągnąć temperaturę około 2500-3000 K.
LED - jak wybrać lampy do domu?

To jednocześnie najczęstszy skutek krótkiej pracy i przepalanie żarówek. Choć tego rodzaju żarówki są jeszcze dosyć często wykorzystywane, to sukcesywnie są wycofywane ze sprzedaży, bo pobierają dużo energii i mogą działać przez mniej więcej 1000 godzin. Innym rodzajem są świetlówki kompaktowe. Mają one bardzo często kształt litery “U” albo spirali. Tworzą znacznie większą ilość światła niż żarówki tradycyjne i to przy identycznym poborze prądu. Czas nagrzewania jest
LED
Napisał: Anthony Crider
Na podstawie: http://www.flickr.com
jednak dłuższy. Mogą zużyć więc od 65 do 80% mniej energii niż standardowa żarówka, jaka emituje taki sam strumień świetlny. Wytrzymałość świetlówki kompaktowej może wynosić do 15 tysięcy godzin, trzeba jednak unikać częstego włączania oraz wyłączania. No i na koniec, omawiane we wstępie lampy led. Źródło światła jest oparte na diodach elektroluminescencyjnych.

Mają bardziej znaczną trwałość niż standardowe żarówki. Odznaczają się też większą sprawnością i mniejszym nagrzewaniem, dzięki czemu są bardzo energooszczędne. Następną zaletą jest fakt, iż nie mają wpływu na kolor światła, przez co kolory otaczających nas przedmiotów są identyczne jak w rzeczywistości. Takie lampy są podobnie wydajne co świetlówki kompaktowe, jednakowoż czas ich pracy jest dłuższy. Nie mają rtęci i wykorzystują do 80% mniej energii niż żarówki tradycyjne. Są jednak droższe w porównaniu do tradycyjnych żarówek i świetlówek, mimo to ich koszt zakupu zwraca się dość szybko. Pasują do każdego pomieszczenia, dostępne są bowiem interesujące oprawy led.
Sprawdź również |

Opublikowany przez Administrator w dniu 2019-06-24 05:27:18
Tagi: światło, żarówki, oprawa