Airbrushgumbo Elektronika na co dzień

Awaryjny urlop? Sprawdź, jak zgodnie z prawem skorzystasz z wolnego na żądanie

Wolne na żądanie zwykle budzi naprawdę duże kontrowersje nie tylko wśród pracowników, lecz także wśród pracodawców. Zazwyczaj nie wiemy dokładnie, jak brać tego rodzaju wolne na żądanie, zatem na wszelki wypadek w większości wypadków z niego nie korzystamy.


Sprawdź, jak robić to zgodnie z prawem - rozwiejemy dzisiaj wszelkie Twoje wątpliwości!
Jak wiele dni nam przysługuje?


Urlop na żądanie trwa cztery dni w ciągu roku kalendarzowego. Co istotne, prawo do tego urlopu ma tylko pracownik, który wcześniej nabył prawo do urlopu wypoczynkowego, natomiast urlop na żądanie mieści się w ramach urlopu wypoczynkowego. Oznacza to, że nie mamy kolejnych czterech dni urlopu w trakcie roku, lecz korzystamy z urlopu na żądanie w ramach naszych dni wolnych.


Jak zgłosić taki urlop?


Jeśli chcesz wziąć wolne na żądanie, bez wątpliwości powinieneś to zgłosić pracodawcy. Tego rodzaju dni wolne nie są jednak obejmowane w planie urlopowych na dany rok - ich istotą wszakże jest to, że zazwyczaj potrzebujemy ich w nieoczekiwanych sytuacjach. Jeśli zgłosisz przełożonemu chęć wzięcia urlopu na żądanie nawet w tym samym dniu, na pewno nic złego nie może się stać.


efekty


Czy pracodawca mógłby Ci odmówić zgody na wolne?


W większości wypadków sądzi się, że pracodawca nie może odmówić nam prawa do wzięcia wolnego na żądanie.


W większości wypadków jest to niewątpliwie prawda - chyba że chcesz brać urlop zupełnie bezpodstawnie - dla przykładu jeżeli już od jakiegoś czasu wiesz, że nie będzie Cię tego dnia w pracy lub od dawna miałeś już coś zaplanowane na ten dzień, a Twój przełożony się o tym dowie, wówczas bez wątpliwości może wyciągnąć jakieś konsekwencje. Wówczas powinieneś raczej normalnie zgłosić wcześniej urlop tego dnia.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-01-17 13:59:00
Tagi: dane, rower, pracy, PRacownik, plan