Airbrushgumbo Elektronika na co dzień

Z czym wiąże się trzymanie plików, w tak zwanej chmurze? Jak to wygląda i czy ma sens w taki sposób trzymać pliki?

Ostatnimi czasy coraz bardziej popularne są sprytne rozwiązania technologiczne, które mają wpływ na lepsze funkcjonowanie wszystkich. Szczególnie odnosi się to do funkcjonowania firm, dzięki czemu mogą one oferować wciąż lepsze usługi. Jednym z najbardziej poznanych ostatnio zjawisk jest tak zwany cloud computing. To aplikacje, lecz także infrastruktura it, są dostarczane jako usługa internetowa przy zastosowaniu elastycznego modelu finansowego. Chmura taka dostarcza więc rozwiązań, dzięki jakim przedsiębiorstwo posiada stałą możliwość dopasowywania technologii i narzędzi do aktualnych potrzeb.


Pojęcie “chmury” to jednak metafora, która odnosi się do architektury proponowanych na tej zasadzie usług. Obliczenia nie zachodzą na ekranie monitora użytkownika, są natomiast bez przerwy obsługiwane przez całą masę serwerów, jakie znajdują się w serwerowni dostarczyciela usługi, to znaczy providera. Również na nich znajduje się oprogramowanie, a użytkownik widzi jedynie jego interfejs.

cloud commputing
Napisał: FutUndBeidl
Na podstawie: http://www.flickr.com
Na zestaw usług cloud computing, z których korzysta składają się różnego rodzaju serwery oferowane przez pojedynczą lub różne firmy, najczęściej jednak komunikujące się ze sobą w jakimś stopniu. Jeszcze w większym stopniu “chmura” jest rozproszona jeżeli chodzi o komputery osób, na których nie są przetrzymywane dane, ale przez jaki zapewniony jest do nich dostęp. Tak wiec jeśli chcielibyśmy przedstawić to graficznie, tego typu układ połączeń, to rzeczywiście wyjdzie nam coś na kształt chmury. Tak też można przedstawić cały internet. Taka idea udostępniania programów oraz usług nie niczym nowym, gdyż sięga już pierwszych początków informatyzacji. W tamtym czasie wszelkie obliczenia robione były na jednostkach centralnych.


Do zapisywania i odczytu danych wykorzystywano stacje robocze, czyli terminale pozbawione z reguły jakiejś większej mocy obliczeniowej. Kilkadziesiąt lat potem, kiedy komputery stały się bardziej powszechne, to bardziej kwestie ekonomii i zorganizowania pracy skłoniły użytkowników oraz usługodawców do powrotu ku starszemu modelowi. Dziś pliki w chmurze są tak popularne, że używa ich coraz więcej przedsiębiorstw, a także osób prywatnych. Tak naprawdę trudno sobie to wyobrazić w inny sposób, a to tylko początek rozwoju przedstawionej tu technologii.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-12-05 13:18:12
Tagi: chmura, model finansowy, plik w chmurze