Airbrushgumbo Elektronika na co dzień

W jaki sposób wygląda rynek sprzętu fotograficznego, jakie są najpopularniejsze rodzaje aparatów cyfrowych

Jeszcze kilkanaście lat temu nic nie mogło wskazywać na to, że zaczyna się kończyć dominacja tradycyjnych aparatów, opartych na kliszy. Wprawdzie zaczęły się pojawiać pierwsze aparaty cyfrowe, ale jakość ich zdjęć pozostawiała wiele do życzenia. Jednak bardzo dynamiczny rozwój technologi sprawił, że zmieniło się bardzo dużo, i dzisiaj kliszowymi aparatami fotografie wykonują jedynie prawdziwi pasjonaci.


fotografia
Napisał: Gisela Giardino
Na podstawie: http://www.flickr.com
Dziś rynek cyfrowych aparatów charakteryzuje się dynamicznym rozwojem, chociaż ostatnimi czasy wyrósł im duża konkurencja pod postacią tabletów i smarftonów, jakie również proponują bardzo duże możliwości. A pośród aparatów można znaleźć wersje i bardzo proste, możliwe do kupienia nawet za dwieście złotych, i w pełni profesjonalne cyfrowe lustrzanki dla zawodowców, które będą kosztować sto razy więcej. Takie zwykłe cyfrówki to rodzina urządzeń przeznaczonych dla mniej wymagających klientów.

Po pierwsze będą one miały niewielkie, kompaktowe wymiary, przez co bardzo dobrze się sprawdzają w codziennych zastosowaniach, ponieważ je łatwo włożyć do kieszeni czy torebki. Ich użytkowanie jest proste, gdyż będzie się sprowadzać do przyciśnięcia guzika, całą resztę będzie robiło urządzenie.


fotografia
Napisał: Leo Hidalgo
Na podstawie: http://www.flickr.com
Jeśli ktoś będzie szukał nieco większych funkcjonalności, to i dla niego może się coś znaleźć interesującego. Bardzo chętnie kupowaną odmianą aparatów są większe, bardziej zaawansowane kompakty. Mają one po pierwsze większe matryce, pozwalające na uzyskanie znacznie lepszej jakości zdjęć. Wyposażone są także w solidne obiektywy, które umożliwiają zbliżenia nawet czterdziestu razy. No i największym ich plusem, przynajmniej w części modeli, jest możliwość ręcznego sterowania parametrami zdjęcia.

Ostatnią kategorię aparatów, dedykowaną zaawansowanym miłośnikom fotografowania, są cyfrowe lustrzanki. Zbudowane są one z dwóch części, to znaczy korpusu i wymiennych obiektywów. W nich już nie ma żadnych kompromisów, tak naprawdę każdy parametr użytkownik może ustawić niezależnie, a jakość samych zdjęć jest nieporównywalna z nawet najdroższymi kompaktami albo smartfonami.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-12-05 13:18:11
Tagi: aparat, obiektyw