Airbrushgumbo Elektronika na co dzień

Nieużywany sprzęt elektroniczny i elektryczny – co trzeba z nim przedsięwziąć?

Elektrośmieci, czyli zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny nie może trafiać do zwykłego pojemnika na śmieci. Utylizacja odpadów tego rodzaju musi być przeprowadzana w odpowiedni sposób. Co więc powinny zrobić osoby, które chcą pozbyć się niesprawnej lodówki, zużytych elektronicznych zabawek czy zużytych świetlówek?


W Polsce od 2005 roku wiążąca jest ustawa, która mówi, że zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny mamy obowiązek oddać do punktu skupu, w którym gromadzone są tego rodzaju odpady. Odebrany w skupie zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny trafi następnie do firmy, w której przeprowadza się utylizację lub recykling tego rodzaju odpadów - znajdź punkt obioru sprzętu AGD . Tego rodzaju odpady mają w swoim wnętrzu takie pierwiastki, jak ołów, kadm i rtęć. Wszystkie te substancje są bardzo niebezpieczne, dlatego elektrośmieci nie mogą być wywożone na zwykłe wysypisko , na które trafia reszta śmieci. Z drugiej jednak strony mogą one zostać jeszcze raz użyte, stąd zalecenie, aby zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oddawany był we właściwe miejsce recyklingu lub utylizacji.
sprzęt elektroniczny
Na podstawie: pixabay.com


Popsute meble, sprzęt medyczny - http://www.znam.swidnica.pl - RTV i AGD, części samochodowe nie mogą zostać wywiezione na wysypisko śmieci. Co jednak z nimi zrobić? Kupując nową kuchenkę, nowy komputer lub nowe świetlówki, możemy zużyte oddać do sklepu lub punktu, w którym prowadzona jest ich naprawa. W zdecydowanej większości przypadków niektóre gminy raz do roku czy raz na sześć miesięcy organizują zbiórki takiego niesprawnego sprzętu RTV i AGD - poznaj ofertę firmy Utylnia . W ramach prowadzonych zbiórek można oddać również zużyte opony samochodowe i akumulatory.

Zobacz szczegóły w linku (https://www.gohero.pl/kamera-gopro-hero-7-silver), odnajdziesz tam jeszcze bardziej szczegółowe dane, które z pewnością także okażą się dla Ciebie interesujące.

To bardzo duże ułatwienie dla mieszkańców, którzy chcą troszczyć się o środowisko naturalne.

Z kolei w innych gminach w punktach najbardziej intensywnego ruchu mieszkańców umieszczane są specjalne pojemniki, do których mieszkańcy mogą wrzucać niesprawne baterie i świetlówki. Wszystkie te działania mają przed sobą jeden cel: troskę o środowisko, które jest wokół nas. Pamiętać należy, że za wyrzucanie elektrośmieci do normalnych pojemników, w których umieszczamy odpady karane jest karą grzywny. Kara ta jest naprawdę dotkliwa, może wynieść nawet pięć tysięcy złotych. Nie warto więc ich wyrzucać do normalnych śmieci również ze względów ekonomicznych. Taka kara może bowiem negatywnie odbić się na kondycji naszego portfela.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-12-05 13:22:48
Tagi: recykling, Utylizacja, środowisko naturalne