Airbrushgumbo Elektronika na co dzień

W jaki sposób urządzenia chronione są przed za wysokim napięciem prądu? Czego używamy do zabezpieczenia sieci elektrycznej przed wyładowaniami?

prąd jest niesamowicie pomocnym rodzajem energii. To za jego sprawą działają urządzenia. Jednak tak jak duża oraz pomocna jest jego moc, tak samo zdarza się niekiedy wymykać spod kontroli.
Pelelectric
Napisał: Microsiervos Geek Crew
Na podstawie: http://www.flickr.com


warystory
Napisał: Josep Bracons
Na podstawie: http://www.flickr.com


Wtedy musimy radzić sobie z przepięciami. Natomiast urządzenia są konstruowane w taki sposób, aby takie sytuacje nie były problemem.


W urządzeniach montowane są warystory. Są one dobrym zabezpieczeniem przed zbyt wysokim napięciem elektrycznym. Dzięki nim, w momencie kiedy tej energii jest za dużo oraz mogłaby ona uszkodzić sprzęt, taki warystor działa jak bezpiecznik. Dzięki temu wiele urządzeń domowych nie ulega awarii na skutek zmiany zasilania.


Niewyobrażalną dawką elektryczności są także błyskawice. W tym wypadku natomiast musimy radzić sobie z niekontrolowaną siłą takich wyładowań. Dlatego właśnie na przykład linie wysokiego napięcia mają ograniczniki przepięć, czyli odgromniki. Jednak przez wzgląd na to, że są to rzeczy dosyć kosztowne, to zakłada się je tylko w miejscach bardziej strategicznych. Chodzi przykładowo o transformatory. Jednym z rodzajów ogranicznika przepięć jest typ odcinający, który na pewno doskonale poradzi sobie z wyładowaniem pioruna. Ma on mało skomplikowaną budowę oraz jest niezawodnym urządzeniem. Z kolei jego wadą może być negatywny wpływ warunków pogodowych na takie urządzenie.
Iskiernik, czyli jedna z najważniejszych części takiego odgromnika, nie jest z zachowaniem szczelności zamknięta, co może powodować jego szybszą eksploatację. Co z pewnością nie jest wskazane.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-12-04 10:16:58
Tagi: prąd, czas, zabezpieczenie