Airbrushgumbo Elektronika na co dzień

Co to jest potencjometr i jak prezentuje się jego zasada działania? Jakie mamy modele potencjometrów?

Potencjometr to rezystor zmienny, jego wartość można zmieniać metodą mechaniczną. Ma trzy wprowadzania, po jednej z każdej części elementu oporowego, kolejne natomiast podłączenie jest do ślizgacza, jest w stanie on przesuwać się po ścieżce oporowej. Nazwa potencjometr wywodzi się od jego funkcji regulacji potencjału.

Potencjometry jesteśmy w stanie produkować w różnorodnych wykonaniach, niezbędne jest przyszłe wykorzystanie. Potencjometr tablicowy jest dobry do montażu, przykładowo na płycie czołowej. Musimy go zamontować za pomocą nagwintowanego kołnierza oraz nakrętki. Niekiedy montuje się go odmiennie, kątowo na płytce, a jedynie oś może przechodzić przez płytę czołową. To potencjometr obrotowy ze ścieżką oporową, jaki ma kształt kulisty, ma także oś, jaka ruchem obrotowym może przesuwać ślizgacz. Jeżeli jest to potencjometr suwakowy, to ścieżka wytworzona jest w postaci linii prostej.

sklep MS Elektronik
Napisał: mangtronix
Na podstawie: http://www.flickr.com
Do mniej skomplikowanych, prostszych zastosowań warto używać tani węglowy materiał oporowy, lecz bardziej wymagające powinny posiadać cermet, który jest w stanie przewodzić tworzywo sztuczne. Potencjometr precyzyjny to typ potencjometru tablicowego. Wytwarza się go w dwóch podstawowych wykonaniach. Jednym z nich jest wieloobrotowy, z traktem oporowym z nawiniętego drutu, pozwala on na bardziej precyzyjne ustawienie. Kolejny z nich - jednoobrotowy, z torem z plastiku przewodzącego. Posiada dużą rozdzielczość i długi czas życia, może być wykorzystywany jako czujnik kąta. Potencjometry dostrojcze, definiowane też trymerami wytwarzane są z węglową albo cermetową ścieżką oporową.Przeważnie są one mniejszych rozmiarów niż potencjometry tablicowe, nie mają co więcej osi i kołnierza gwintowanego, określa się im też bardziej małe wymagania mechaniczne. Trymer ma krótki czas życia, bardzo często tylko dwieście obrotów. Wynika to z tego, iż ma miejsce dość spory odcisk ślizgacza do warstwy oporowej w miejscu styku, dlatego aby móc mieć znaczną stabilność. Trymery mają występowanie w swoich typach. Jedne posiada tor prostolinijny i dość długą nagwintowaną oś przesuwającą ślizgacz, zaś inny posiada tor obrotowy, a ślizgacz przesuwa się przy pomocy ślimaka. Jak więc widać, by zakupić właściwy potencjometr dla naszych potrzeb musimy się zastanowić, jakiego rodzaju będzie on miał zastosowanie. Jak wybierzemy najlepszy, nasz potencjometr będzie nam służył przez bardzo długi czas.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-01-27 11:58:45
Tagi: materiał, czujnik, nakrętka,